Planinarski klub “Tara” i ove godine realizuje projekat u saradnji sa Ministarstvom odbrane Republike Srbije. Projekat “Tara 2017 – Кanjoning i spasilaštvo” je podržan od strane Ministarstva odbrane kao projekat od značaja za odbranu.

Кao i prethodne godine naš klub je aplicirao na konkursu koji raspisuje Sektor za ljudske resurse Ministarstva odbrane a koji je sprovodi Uprava za tradiciju, standard i veterane. Prošle godine smo uspešno realizovali projekat “Siguran oslonac” što je bila dobra polazna osnova za pripremu projekta “Tara 2017 – Кanjoning i spasilaštvo”. Specifična konfiguracija terena u Nacionalnom parku Tara je osnovni razlog zbog kog smo konkurisali sa navedenim predlogom. Veliki broj nepristupačnih kanjona manjih reka i potoka završava u impozantnom kanjonu reke Drine, a pokušali smo da rešimo problem dostupnosti kanjona u redovnim i vanrednim okolnostima.

Ministarstvo odbrane je, podržavši projekat, finansiralo nabavku dva kvalitetna gumena čamca, užarije prilagođene za korišćenje u vlažnoj sredini, pomoćne zaštitne opreme i aktivnih majica za učesnike terenskih aktivnosti. Naš klub je finansirao prevoz, ishranu i druge logističke aktivnosti na terenu.

Organizovane su dve akcije prolaska kroz kanjon. Prva, tehnički značajno lakša, je realizovana 17.09. prolaskom kroz kanjon Grlac. Obzirom na karakteristike kanjona bilo je moguće proći sa velikom grupom od 29 učesnika, od kojih se većina prvi put našla u ovom specifičnom prirodnom okruženju. Druga akcija, kanjon Brusnice, realizovana je 30.09. prolaskom naše sedmočlane ekipe kroz ovaj daleko zahtevniji kanjon. Кorišćenjem opreme koja je nabavljena u ovom, ali i u prošlogodišnjem projektu omogućen je visok nivo bezbednosti za sve učesnike akcija.

Sva oprema koja je nabavljena kroz ovaj projekat može se koristiti za spasilačke akcije na istim i sličnim, teško dostupnim terenima. Opremu nabavljenu u prethodnoj godini smo, nažalost imali priliku da koristimo pri izvlačenju nastradalog lica na području Velikog kraja.

Naziv projekta: TARA 2017 – KANJONING I SPASILAŠTVO

Period realizacije: 20.08.-30.09.2017.

Ukupna vrednost projekta: 314.700,00

Sufinansirano od Ministarstva odbrane RS: 313.100,00

Koordinator projekta: Mladenko Marić

Projektni tim: Nenad Lečić, Slađana Biljić, Milisav Mijatović, Aleksandar Jezdić

Podelite ovaj članak na društvenim mrežama

Planinarski klub “Tara” i ove godine realizuje projekat u saradnji sa Ministarstvom odbrane Republike Srbije. Projekat “Tara 2017 – Кanjoning i spasilaštvo” je podržan od strane Ministarstva odbrane kao projekat od značaja za odbranu.

Кao i prethodne godine naš klub je aplicirao na konkursu koji raspisuje Sektor za ljudske resurse Ministarstva odbrane a koji je sprovodi Uprava za tradiciju, standard i veterane. Prošle godine smo uspešno realizovali projekat “Siguran oslonac” što je bila dobra polazna osnova za pripremu projekta “Tara 2017 – Кanjoning i spasilaštvo”. Specifična konfiguracija terena u Nacionalnom parku Tara je osnovni razlog zbog kog smo konkurisali sa navedenim predlogom. Veliki broj nepristupačnih kanjona manjih reka i potoka završava u impozantnom kanjonu reke Drine, a pokušali smo da rešimo problem dostupnosti kanjona u redovnim i vanrednim okolnostima.

Ministarstvo odbrane je, podržavši projekat, finansiralo nabavku dva kvalitetna gumena čamca, užarije prilagođene za korišćenje u vlažnoj sredini, pomoćne zaštitne opreme i aktivnih majica za učesnike terenskih aktivnosti. Naš klub je finansirao prevoz, ishranu i druge logističke aktivnosti na terenu.

Organizovane su dve akcije prolaska kroz kanjon. Prva, tehnički značajno lakša, je realizovana 17.09. prolaskom kroz kanjon Grlac. Obzirom na karakteristike kanjona bilo je moguće proći sa velikom grupom od 29 učesnika, od kojih se većina prvi put našla u ovom specifičnom prirodnom okruženju. Druga akcija, kanjon Brusnice, realizovana je 30.09. prolaskom naše sedmočlane ekipe kroz ovaj daleko zahtevniji kanjon. Кorišćenjem opreme koja je nabavljena u ovom, ali i u prošlogodišnjem projektu omogućen je visok nivo bezbednosti za sve učesnike akcija.

Sva oprema koja je nabavljena kroz ovaj projekat može se koristiti za spasilačke akcije na istim i sličnim, teško dostupnim terenima. Opremu nabavljenu u prethodnoj godini smo, nažalost imali priliku da koristimo pri izvlačenju nastradalog lica na području Velikog kraja.

Naziv projekta: TARA 2017 – KANJONING I SPASILAŠTVO

Period realizacije: 20.08.-30.09.2017.

Ukupna vrednost projekta: 314.700,00

Sufinansirano od Ministarstva odbrane RS: 313.100,00

Koordinator projekta: Mladenko Marić

Projektni tim: Nenad Lečić, Slađana Biljić, Milisav Mijatović, Aleksandar Jezdić

Podelite ovaj članak na društvenim mrežama